معرفی کتاب اسکیس، کروکی، طراحی و راندو

این پُست مخصوص دوستان سال پایینیه

چون هی به من زنگ می زنن و ازم می خوان که بهشون کتاب طراحی و راندو معرفی کنم.

ببینید هر دانشجوی معماری ای باید یکی دو تا از این کتابا رو تو خونه ش داشته باشه، که اگه یه وقت استادتون گفت مثلاً برین برای جلسه ی بعد چند تا بافت از کتابا بیارید،‌ یا چه می دونم شب تحویل انگشت بر دهان بمونین که شیت هاتونو چه جوری راندو کنین، یا چیزای دیگه، و کتابخونه هم بسته بود و درسترسی به هیچ جا نداشتین، سریع یه دونه از این کتابا رو از قفسه تون بردارین و کارتونو راه بندازین.

این کتابا خیلی به درد می خورن. من که خودم راندو و طراحی رو از همینا یاد گرفتم.

اولش می ذاشتم جلوم و سعی می کردم با شیوه شون بکشم. خیلی تو این کار دستم راه افتاد، اما یه مشکلی داشتم،‌ اونم این بود که نمی تونستم از رو طبیعت و واقعیت این شکلی بکشم.

برای همین تمرین کردم تا بتونم چیزهای واقعی اطرافمو ساده کنم و بکشم. و این مشکل هم با تمرین حل شد.

کلاً دست آدم تو طراحی قوی نمی شه،‌ مگر اینکه تمرین کنه. هیچ کی هم یه شبه معمار نشده!

خلاصه این کتابا کتابای خوبین، البته شما می تونین برین تو کتاب فروشی ها،‌و کتاب های راندو رو ورق بزنین و از سبک هر کدوم که خوشتون اومد، بردارینش. من از اینا خوشم اومده:

اولین کتابی که معرفی می کنم،‌ کتاب "لین" هست. اسمش "راندو،‌ ترسیم، پرسپکتیو" هست. کتاب خیلی خوبیه. از آموزش های مقدماتی طراحی شروع کرده،‌ و به راندو رسیده. من فقط کتاب طوسیشو دارم. اما مشکیش هم هست. جفتش هم خوبه:

 

راندو، ترسیم، پرسپکتیو

 

این چند نمونه از کارهاشه:

 

     

 

 

دومین کتاب، کتاب "اسکیس های مدادی" هست. در مراحل اولیه ی یاد گیری خیلی به دردتون می خوره. حسابی جسور و آزادتون می کنه. ترسو می ریزونه. حسابی دست آدم قوی می شه. من عاشق این کتابم.

 

اسکیس های مدادی

 

این چند نمونه از کارهاشه:

 

     

 

     

 

سومین کتاب کتاب "پلان گرافیک" هست. بهتون یاد می ده چه شکلی مقطع و پلان های خوب و معمارانه بکشید. البته آموزش فونت هم داره. 

بهتون پیشنهاد می کنم ویرایش چهارمش رو بخرید. ویرایش پنجمش که آپدیت شده به نظرم اصلاً به خوبی چهارمی نیست و پلان ها و مقاطع ویرایش چهارم رو نداره.

 

پلان گرافیک

 

چند نمونه از کارهای این کتاب:

 

پلان گرافیک      پلان گرافیک

 

پلان گرافیک      پلان گرافیک

 

پلان گرافیک

 

چهارمین کتاب کتاب های آقای "آرتور امیدآذری" هستش. این کتاب اسمش "آموزش اسکیس و راندو"‌هست. که اینم کتاب خوبیه. من شیوه ی راندوشو دوست دارم.

 

آرتور امید آذری

 

کتاب بعدی که بهتون معرفی می کنم، کتاب های آقای "صدیق" هست، که کمتر دانشجوی معماری ای نمی شناستش. این یکی از کتاب هاشه به اسم "آموزش کروکی در معماری" من خودم خیلی شیوه شو دوست ندارم. اما بد نیست آدم ببینه و کارشو یاد بگیره. البته شیوه ی کشیدن گنبد، و جزئیاتشو خیلی دوست دارم.

 

کتاب اسیس و کروکی. صدیق

 

این هم نمونه ای از کارهای این کتاب:

 

صدیق

 

من یک کتاب فیگور هم دارم که پر از انواع فیگور هاست. اسمش "راندو" هست. نوشته ی "ممدوح فایک". البته جزئیات فیگورهاش زیاده، و بیشتر از حد یک کار اسکیس معماریه. اما چیز خوبیه. برای کسانی که به فیگور کشیدن علاقه دارن. البته این کتاب،‌ درخت،‌ گیاه، حیوانات و ماشین هم داره. من که برای شیت های پایان ترمم خیلی ازش استفاده می کنم.

 

کتابب فیگور

/ 12 نظر / 191 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سپیده

وبلاگ خیلی خوبی داشتی فقط اون کتاب اخری زیاد به معماری ربطی نداره بیشتر فیقوره انسانی هست که به رشته نقاشی مرتبط میشه به منم سری بزن و البوم کارهای منو نگاه کن و ایرادمام بگو فکر کنم شما 3الی 4تا پیرهن بیشتر از من پاره کردین[چشمک][نیشخند]مرسی[ماچ]

مریم

من دانشجوی ترم 2 معماریم. این ترم ایشالله دانشجوی دکتر صدیق میشم. مشکلم با معماری اینه که انقدر کار داره که وقت نمی کنم با جون و دل کار کنم... [ناراحت]

سایه

وب توپی داری! بسی تشکر بابت معرفی کتابا! مستفیذ شدیم! فرصت داشتی به وب ما هم یه سری بزن. خوشحال میشیم از نظراتت استفاده کنیم!!

حسين

چار ديواري خوبي داري، اگه ميشه در مورد كارهاي طراحي و گرافيكي چندتا عكس بزار. ممنون

یکتا

سلام من ترم 3 معماریم کتابایی که معرفی کردی حرف نداره .ولی بیشنهاد میکنم کتاب اسکیس و تکنیکهای رنگ دکتر صدیق رو اضافه کنی.راستی مر30 ازین مطلبای فوقالعادت تنها مشکلی که دارم 2 باز کردن عکساست اگه میشه 1کمکی کنی ممنون میشم.

درسا

سلام من ترم اول شهرسازی هستم و اولین باری هست که این وبلاگ رو میبینم راستش داشتم دنبال آموزش اسکیس میگشتم که به اینجا رسیدم مطالب وبلاگتون عالیه و از کتابابای خوبی که معرفی کردین ممنون موفق باشی

اسما

سلام من که هر قسمتی رفتم هیچ عکسی رو ندیدم !!! [سوال]

معصوم

سلام من ترم1معماریم استادای خوبی نداریم غیرانتفاعی درس میخونم که استاداش همش ازحقوق کمشون توکلاس میگن عوض درس ممنونم که باراهنماییتون منوبه حدفم نزدیکترکردین[خنثی]

avin

slm...mamnon misham esm nevisandeharo bgid...[چشمک]